Kansalliset seminaarit

eHealth2019 - Kansainvälinen konferenssi 2019

eHealth2019 International Conference

XXIV kansallinen telelääketieteen ja eHealth seminaari

”Tieto ei ole kaakana”

2.-3.4.2019, Kuopio

Vuoden 2019 konferenssissa käsitellään teemoja ja tuodaan uusinta tietoa kansainvälisestä, pohjoismaisesta sekä kansallisesta digitaalisesta terveydenhuollon kehityksestä ja ratkaisuista. Ohjelma on suunnattu niin terveydenhuollon arjen ammattilaisille kuin tekniikan ja palveluiden kehittäjille. Konferenssin vierailukohteet tarjoavat näköalapaikan uusien ratkaisujen käytännön soveltamisesta terveydenhuoltoon ja ihmisten arkeen. Kohtauspaikkana seminaari tarjoaa tuoretta tietoa niin lääkäreille, hoitohenkilökunnalle kuin hallinnosta, suunnittelusta ja koulutuksesta vastaaville. Konferenssi sisältää englanninkielisen ja suomenkielisen rinnakkaisohjelman.

 Konferenssin teemat, suomenkielinen:
 • Data-driven Health (yhteissessio)
 • Tietoaltaiden hyötykäyttö
 • eKoulutus ja eTutkimus
 • Mobiilit terveysratkaisut
 • Innovaatiot
 • Visions of Future Health (yhteissessio)
 Konferenssin teemat, englanninkielinen:
 • Data-driven Health (plenary)
 • Smart Care
 • Patient Safety in Practise
 • Data-driven Precision Medicine
 • AI & Robotics in Health
 • Visions of Future Health (plenary)

Konferenssista myönnetään 10 tuntia teoreettista koulutusta lääkäreiden ja hammaslääkäreiden terveydenhuollon tietotekniikan erityispätevyyteen. Konferenssista on haettu Oulun yliopistosta hyväksyntää 10 tunnille lääkärien hallinnon koulutukseen ja alasta riippuen 6 – 10 tunnille lääketieteen erikoisalojen teoreettiseen koulutukseen.

Konferenssi järjestetään yhteistyössä Suomen telelääketieteen ja eHealth seura ry:n ja Kuopion yliopistollisen sairaalan kanssa.

Ilmoittautuminen, Call for Abstracts ja ajantasaiset konferenssin tiedot Kuopion yliopistollisen sairaalan tapahtumasivuilla.

STeHS hallitus pyytää jäsenistöltä ehdotuksia kansallisen eHealth -tunnustuspalkinnon 2019 saajiksi

Suomen telelääketieteen ja e-Health seuran hallitus jakaa eHealth -tunnustuspalkinnon vuosittain kansallisen telelääketieteen ja eHealth seminaarin yhteydessä. Palkinnon saamisen kriteereinä on erityisen ansiokas toiminta telelääketieteen alueella, joksi katsotaan esimerkiksi telelääketieteen ja/tai eHealth alaan kuuluva väitöskirja tai muu erittäin merkittävä seuran tavoitteiden mukainen toiminta kansallisella tai kansainvälisellä tasolla. Vuonna 2019 kansallinen e-Health -tunnustuspalkinto jaetaan kuudennentoista kerran.

Ehdotukset perusteluineen pyydetään lähettämään osoitteeseen secretary(at)telemedicine.fi tai president(at)telemedicine.fi.

Tulosta Sähköposti